Genel Kıdem Tazminatı

Evlilik Nedeni İle İşten Ayrılma Halinde Kıdem Tazminatı – Örnek Dilekçe

Evlilik Nedeni İle İşten Ayrılma
Yazar admin

Evlilik Nedeni İle İşten Ayrılma, iş sözleşmesinin evlilik nedeni ile feshi, evlenen kadın işçinin işten ayrılması halinde kıdem tazminatı hakkı ve işverene nasıl bir dilekçe ile başvurulması gerektiği bu yazımızda incelenecektir.

Evlilik Nedeni İle İşten Ayrılma

1475 sayılı İş Kanununun 14. maddesi gereği evlenen kadın işçi evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde kendi isteği ile evlilik nedeni ile işten ayrılma hakkına sahiptir. Buna göre kadın işçi evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde işverenine evlilik nedeni ile işten ayrılma iradesini içeren bir dilekçe sunarak iş sözleşmesini feshedebilir. Evlilik tarihi nikah tarihi olarak hesaplanmalıdır. Nikah ve düğünün ayrı tarihlerde yapılması halinde nikah tarihi dikkate alınmalıdır.

Sadece kadın işçi kıdem tazminatına hak kazanabilir!

Evlilik nedeni ile işten ayrılma halinde kıdem tazminatına hak kazanma sadece kadın işçiye tanınmış bir haktır. Yani evlilik nedeni ile işten ayrılma erkek işçiye tanınan bir hak olmayıp, erkek işçi evlilik nedeni ile iş akdini feshetse dahi kıdem tazminatı talep edemez.

İşçi kendisi işten ayrılmalıdır

İşçinin evlilik nedeni ile kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için kendi isteği ile işten ayrılması gerekmektedir. İşveren tarafından iş akdi feshedilen kadın işçi, evlenme tarihinden itibaren 1 yıl dolmamış olsa bile kıdem tazminatı alamaz.

Evlilik nedeni ile işten ayrılma halinde ihbar süresi ve ihbar tazminatı

Kadın işçi, evlilik nedeni ile iş akdini feshederse ihbar süresinde çalışmak zorunda değildir, sözleşmesini derhal feshedebilir. İşveren de evlilik nedeni ile işten ayrılan işçiye ihbar tazminatı ödemek zorunda değildir.

Konuya ilişkin Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 2014/37979E. 2016/8130K. sayılı 04.04.2016 tarihli kararı şu şekildedir:

İhbar tazminatı, iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemesi gereken bir tazminat olması nedeniyle, iş sözleşmesini fesheden tarafın feshi haklı bir nedene dayansa dahi, ihbar tazminatına hak kazanması mümkün olmaz. İşçinin 1475 Sayılı Kanun’un 14. maddesi hükümleri uyarınca emeklilik, muvazzaf askerlik, evlilik gibi sebeplerle iş sözleşmesini feshetmesi durumunda ihbar tazminatı talep hakkı bulunmamaktadır. Anılan fesihlerde işveren de ihbar tazminatı talep edemez.

Evlilik nedeni ile işten ayrılma dilekçesi örneği

Evlilik nedeni fesihte işverene sunulması gereken dilekçe örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer kıdem tazminatına hak kazanma halleri için “İşçi hangi hallerde kıdem tazminatı alır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazar Hakkında

admin

1 Yorum Bulunuyor

  • Evlilik nedeniyle sadece kadın işçinin işinden ayrılırken kıdem tazminatını alabilmesi kadın erkek eşitliğine aykırı bir durum oluşturmuyor mu? Bu uygulamanın getirilemesinin amacının evlenen kadın işçinin kocasına bir seçim hakkı sunulması.Bu durumun işverene etkisi neden düşünülmemiş, en azından bildirim süresinin verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.